سیم مفتول مسوار

سیم مفتول مسوار با به کار گیری از نیروهای با تجربه و با استفاده از تکنولوژِی جدید و ماشین آلات پیشرفته .....

ادامه مطلب

 

 

 

مفتول آرماتوربندی و قالب بندی

این محصول از میلگردهای سایز 6/5 و 8 میلیمتر با عملیات کشش سرد در کلاف هایی با قطر 30 وبا وزن.....

ادامه مطلب

 

مفتول سفید یا اسید شور

این محصول جهت کارخانجات MESH و 3DPANEL  و کارخانجات  تولید محصولات جوشی و .....

ادامه مطلب

سیم مفتول

تولید 14.5 میلیون تن آهن اسفنجی در سال 2016

رئیس هیئت عامل ایمیدرو: ایران، با تولید 14.5 میلیون تن آهن اسفنجی در سال 2016، رتبه نخست جهان را کسب کرده است.
مهدی کرباسیان در هفتمین همایش فولاد و معدن با نگاهی به بازار که در سالن همایشهای صداو سیما آغاز بکار کرد با بیان اینکه ‌دستیبابی به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد در افق1404 هجری- شمسی است، گفت: ایران، با تولید 14.5 میلیون تن آهن اسفنجی در سال 2016 کشور اول دنیا بوده و سهمی معادل 25.3 درصد تولید دنیا را دارد و فولاد ایران از منظر هزینه های تولید، بسیار رقابت پذیر است.

وی ادامه داد : البته این برنامه ظرفیت سازی- که در قالب طرح جامع فولاد- تدوین شده، نگاه به بازار داخل و توجه به صادرات فولاد را مد نظر قرار داده به طوری که هر ساله نسخه به روز شده آن منتشر می شود.

وی افزود: در این مسیر توسعه ایران درصدد است تا با شرکای قدیمی و فعلی، گام های ارزشمندی بردارد که منافع چند سویه نصیب دو طرف شود.

 تولید و ظرفیت فولاد ایران

 کرباسیان گفت: همانطور که پیشتر نیز اشاره شد ایران در برنامه چشم انداز 20 ساله خود - طبق طرح جامع فولاد- دستیابی به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد را هدفگذاری کرده و با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، این برنامه قابل تحقق است.

 وی افزود: برای رسیدن به این اهداف چشم انداز، نیاز به 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری داریم.

 • در بخش فولاد خام: ظرفیت فعلی 27 میلیون تن . نیاز به توسعه 28 میلیون تنی تا چشم انداز است.

• آهن اسفنجی: ظرفیت فعلی 25 میلیون تن است و نیاز به توسعه 33 میلیون تنی دیگر تا چشم انداز داریم.

• در بخش گندله: ظرفیت فعلی 23 میلیون تن بوده و نیاز به توسعه 32 میلیون تنی جدید تا چشم انداز داریم.

• در بخش کنسانتره نیز ظرفیت فعلی 43 میلیون تن است و نیاز به توسعه 43 میلیون تنی دیگر تا چشم انداز داریم.

 کرباسیان گفت: یکی از مهمترین برنامه های 4 سال اخیر، ایجاد توازن در زنجیره تامین فولاد بوده که خوشبختانه با پیگیری های انجام شده طی این مدت کارخانه های جدید کنسانتره و گندله احداث شده و در حال احداث است به طوری که تا پایان دولت یازدهم، با راه اندازی این کارخانه ها که شامل پروژه 600 هزار تنی پرعیار سازی جلال آباد و 5 میلیون تنی گندله سازی گل گهر و نیز دو کارخانه 5 میلیون تنی گندله سازی سنگان، این امر در حال محقق شدن است.

 وی افزود: سال آینده به ظرفیت تولید 32 میلیون تن فولادخام، 35 میلیون تن آهن اسفنجی، 42 میلیون تن گندله، 50 میلیون تن کنستانتره می رسیم که این حاصل تکمیل زنجیره فولاد درکشور است. در بخش های جانبی از قبیل نسوزها ، کاتالیست ها و سایر مواد مورد نیاز ، کشور پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است .

 کرباسیان گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه اقتصادی، متوسط رشد اقتصاد 8 درصد و متوسط رشد معدن 8.8 درصد و متوسط رشد صنعت 9.3 درصد است. رشد اقتصادی کشور در صورت همزمانی با تخصیص منابع مالی طرح ها می تواند بر تقاضای فولاد در سال 1396 اثر مثبت گذارد.

 وی افزود: سهم تولید فولاد ایران از تولید خاورمیانه 61.6 درصد است که نسبت به سال قبل رشد 1.8% داشته است .

 کرباسیان گفت: اقدام مهمی که در سال گذشته انجام شد، صادرات بیش از 4 میلیون تن فولاد بود و این روند امسال نیز با میزان بیشتری ادامه دارد به طوری که طی 10 ماه سال جاری ایرانی (منتهی به 19 ژانویه) 4.4 میلیون تن فولاد صادر شده و نسبت به 10 ماهه مشابه سال گذشته، 45 درصد رشد دارد و امیدواریم هدف صادرات 6 میلیون تنی محقق شود.

 وی گفت: این در حالی بود که در ا بتدای دولت یازدهم، صادرات فولاد تنها 200 هزار تن بود و امسال به 6 میلیون تن می رسد. ایجاد فضا برای صادرات فولاد موجب شد تا این صنعت از پیامدهای رکود داخلی خارج شود.

 

7طرح فولادی

 رئیس هیئت عامل ایمیدرو خاطر نشان کرد: طرح های استانی فولاد اگرچه در شروع به کار دولت و مدیریت جدید ایمیدرو، چالش های متعددی را در حوزه های اجتماعی و اقتصادی ایجاد کرده بود، اما تصمیم بر آن شد که این طرح ها به سرانجام برسد و انتظار مردمان آن مناطق به پایان رسد.

 وی گفت: خوشبختانه با همت مدیران این ایمیدرو و مشارکت بخش خصوصی، در آبان ماه کارخانه آهن اسفنجی فولاد سفید دشت چهار محال و بختیاری، به عنوان نخستین کارخانه از فولادهای استانی با حضور معاون اول رییس جمهوری -آقای جهانگیری- افتتاح شد و به سرعت نیز محصول تولیدی را در اختیار مشتریان داخلی قرار داد.

 کرباسیان افزود: اکنون نیز نوید راه اندازی سه کارخانه آهن اسفنجی فولاد شادگان، فولاد آذربایجان و فولاد نی ریز تا پایان دولت یازدهم، داده می شود.

 وی گفت: این در شرایطی بود که طی سه سال منتهی به سال 92 این طرح ها در اجرا به سکون رسیده بودند اما در دولت یازدهم، در مسیر ساخت و راه اندازی قرار گرفتند. سایر طرح ها نیز طی سال آینده در مسیر افتتاح قرار خواهند گرفت.

 اکتشاف

کرباسیان افزود: از ابتدای سال 93 برنامه وسیعی برای اکتشاف در 21 استان و در سطح 250 هزار کیلومتر مربع آغاز شد. حاصل تلاش ها و همکاری بخش خصوصی و ایمیدرو این است که فاز شناسایی این برنامه اکتشاف به پایان رسیده و به زودی مراحل بعدی آغاز می شود. وی گفت: اجرای این برنامه تاکنون به کشف 500 میلیون تن سنگ آهن و 350 میلیون تن زغالسنگ انجامیده است.

 کرباسیان افزود: همچنین به تازگی فراخوان عمومی، محدوده های پهنه پلی متال در استان زنجان، پروانه اکتشافی سنگ آهن جدید در استان یزد، گواهی کشف سنگ های نیمه قیمتی در استان اصفهان و پروانه اکتشافی طلا در استان قزوین انجام شده و این مناطق به واجدان شرایط واگذار می شود.

 وی گفت: علاوه بر این، به زودی پنجمین محدوده اکتشافی برای واگذاری به بخش خصوصی، فراخوان می شود و در سال آینده خبر های خوبی از اکتشافات جدید به مردم عزیز خواهیم داد.

 مزیت های تولید فولاد در ایران

 کرباسیان افزود: از جمله مزیت های تولید فولاد در ایران، بازار مصرف بزرگ و رو به رشد منطقه ای و واردات 34 میلیون تنی فولاد کشورهای این منطقه است. برای اطلاع تولید ناخالص داخلی منطقه منا 2700 میلیارد دلار (3.7 درصد دنیا) و تولید روزانه نفت منطقه منا 27.8 میلیون بشکه (34.7 درصد دنیا) است.

 همچنین

 • تقاضای سالانه فولاد منطقه منا = 71.8 میلیون تن (4.8 درصد دنیا)

• تولید سالانه فولاد منطقه منا = 36.2 میلیون تن (2.2 درصد دنیا)

رقابت پذیری

• حدود 87% تولید فولاد ایران بروش احیا مستقیم از گاز طبیعی تولید می شود.

• در برنامه ششم طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، قرار است قیمت گاز برای صنایع انرژی بر مثل فولاد 90 درصد قیمت پایین ترین نرخ قیمت گذاری منطقه خواهد بود و در مناطق محروم این رقم 80% خواهد بود. لذا هزینه تولید به روش احیاء مستقیم، با قیمت تشویقی گاز همراستا است.

 وی گفت: تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر از اهداف صنعت فولاد کشور است. در این مسیر، تولید ریل ملی در شرکت ذوب آهن شروع شده و خبر خوبی برای صنعت فولاد کشور است.

 تعاملات برجام

 کرباسیان گفت: موضوع برجام اقدام مهم دولت یازدهم بود که خوشبختانه به بار نشست و در این حوزه اقدامات خوبی شامل موارد زیر است:

• گشایش های مالی ، تامین اعتبار و سرمایه گذاری خارجی در طرح های بخش معدن و صنایع معدنی از قبیل فولاد آلومینیوم جنوب ، سرب و روی مهدی آباد و ...

• بازگشت شرکت های معتبر جهانی از قبیل هَچ کانادا ، میتسوبیشی ، دنیلی ، هیوندا ، پوسکو ، ان اف سی ، مک لیلان ، اس ام اس ، اتو تک ، اسار و …

• افزایش چشم گیر صادرات در زنجیره معدن و صنایع معدنی

• ورود تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز به کشور

• فعال شدن طرح های معدنی و صنایع معدنی کشور اعم از طرح های ایمیدرو و سایر طرح های بخش خصوصی

 تولید فولاد جهانی

 معاون وزیر و رئیس هیئت عامل ایمیدرو افزود: صنعت فولاد جهان پس از یک دوره رکود، در سال 2016 با کمی رونق مواجه شد و تولید فولاد دنیا در سال 2016 با رشد 7 دهم درصد به معادل 1.6 میلیارد تن رسید و همچنان کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده و م صرف کننده فولاد جهانی، در سال گذشته 808 میلیون تن فولاد تولید کرد که حدود 50 درصد سهم جهانی را به خود اختصاص داده است.

 کرباسیان افزود: جالب اینکه تولید فولاد چین بیشتر از 10 برابر آمریکا و 30 درصد بیشتر از جمع تولید 10 کشور بعدی تولید کننده فولاد دنیا بوده که نشان از اهمیت نقش چین در این حوزه دارد و با هر تکانی در تولید و مصرف این کشور، بازار فولاد جهانی دچار تحول می شود.

 وی گفت: متوسط رشد تولید فولاد چین در سال 2016 نیز 1.2 درصد است که نزدیک به 2 برابر رشد تولید فولاد دنیا بوده و در واقع همچنان شاهد افزایش سهم این کشور در فولاد دنیا هستیم.

 کرباسیان افزود: چینی ها همچنان سیاست انبساط مالی و رشد از طریق تزریق وام بانکی را پیگیری می کنند که ضمن رشد مطلوب تقاضای فولاد، منجر به افزایش قیمت نیز شده است.

 وی گفت: قیمت جهانی فولاد طی سال 2016 از رشد نزدیک به 72 درصد برخوردار بود که ناشی از رشد قیمت مواد اولیه، تشدید تقاضای جهانی به خصوص در چین و نیز محدودیت عرضه بوده و یک فرصت مطلوب برای صنعت فولاد ایران به وجود آورده تا با سودآوری مطلوب، اقدام به تامین مالی و توسعه طرح های نیمه تمام کند.

 قیمت فولاد

 کرباسیان گفت: در هفته های ابتدایی سال 2017 و تا قبل از تعطیلات سال نو در چین، شاهد نوسانات بعضا کاهشی در قیمت ها بودیم، لکن در هفته گذشته و همزمان با بازگشت چینی ها از تعطیلات، افت اندک قیمت ها جبران شده و قیمت ها به بالاترین سطح 29 ماه اخیر رسید!

 وی افزود: گذر قیمت سنگ آهن از مرز 100 دلار در بورس دالیان، برنامه تعطیلی واحدهای تولید فولاد از قراضه به بهانه استاندارد نبودن محصولات که تولید 120 میلیون تن فولاد را با خطر مواجه می سازد، از عوامل مثبت تقویت بازار در سال 2017 بوده و به معنی تداوم وضعیت مطلوب فولادسازان ایرانی است.

 کرباسیان گفت: چینی ها در هر ثانیه 32.5 تن سنگ آهن مصرف می کنند و فولادسازان چینی به منظور کاهش آلایندگی زیست محیطی اقدام به مصرف سنگ آهن پرعیار کرده اند که باعث کاهش تولید معادن سنگ آهن داخلی آن کشور و افزایش 7.5 درصدی واردات طی سال 2016 شده است (بیش از یک میلیارد و 24 میلیون تن) ... افزایش تقاضای چین باعث رشد 81 درصدی قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی شده که در سال 2017 نیز تداوم داشته و فعلا در بالاترین سطح 29 ماه گذشته است...

 وی افزود: ایران دارای ذخایر مطلوب سنگ آهن بوده و فولادسازان کشور از مزیت قیمت برخوردارند که یک فرصت ویژه برای فولاد سازان ایرانی محصوب می شود.

 کرباسیان گفت: همانگونه که آمارها نشان می دهد حجم ساخت و ساز دنیا درسال 2017 معادل 3.4 درصد رشد می کند که بالاترین رقم از سال 2006 تاکنون است . با این حال، نگرانی از واردات فولاد ارزان قیمت چین باعث شده تا تعرفه های ضد دامپینگ بر روی فولاد آن کشور اعمال شده و شاهد کاهش 4 میلیون تنی صادرات فولاد آن کشور در سال 2016 باشیم (108 میلیون تن عملکرد 2016) ... این موضوع می تواند یک فرصت ویژه برای صادرکنندگان ایرانی ایجاد کند تا بخشی از کمبود بازار بین المللی جبران شود.

 وی تاکید کرد: قیمت زغال سنگ به عنوان یکی از مواد اولیه تولید فولاد، در سال 2016 بعد از نوسانات تا 300 درصد رشد و بعد از آن در سطح 168 دلار در هر تن تثبیت شده که نزدیک به 2 برابر قیمت ابتدای سال 2016 است و یک فرصت ویژه برای تولیدکنندگان از گاز طبیعی شامل ایران ایجاد می کند! .

 

 چالش های توسعه فولاد در ایران

 کرباسیان گفت: از جمله چالش های پیش روی صنعت فولاد ایران، فناوری قدیمی است بهره وری صنعت فولاد ایران در مقایسه با رقبا نیاز به افزایش داشته و در این مسیر، به کارگیری فناوری های نوین در اولویت قرار دارد... کشور ایران در مسیر حرکت به سمت خشکسالی بوده و ژاپنی ها پیشنهاد کاهش 40 درصد مصرف آب را در تولید احیا ارایه داده اند... به علاوه مصرف گاز و الکترود گرافیتی نیز می تواند کاهش یافته و سایز کوره های قوس نیز بزرگتر شود که منجر به کاهش هزینه می شود.

 صنایع پایین دستی نیاز به توسعه جدی دارد.

 وی چالش دیگر را مکان یابی دانست و افزود: بر اساس طرح جامع فولاد، بهترین مکان توسعه در کنار دریاهای جنوبی کشور بوده که ایمیدرو بدین منظور در حال توسعه مناطق ویژه در نواحی بندرعباس، پارسیان، چابهار است.

 کرباسیان گفت: این موضوع به تامین آب مورد نیاز کمک کرده و به کاهش هزینه تجارت فولاد و سنگ آهن در آینده کمک شایانی می کند. وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در ارایه مجوزات، به این موضوع توجه ویژه کند.

 معاون وزیر و رئیس هیئت عامل ایمیدرو چالش سوم را کمبود زیرساخت دانست و افزود: کمبود زیرساخت به خصوص در بخش ریلی در بخش معدن و صنایع معدنی مشهود است و هزینه تامین آن بالاست . از قبیل توسعه های ریلی، اسکله ، خطوط انتقال آب و نیرو ) در این مسیر، قرار است دولت طی برنامه ششم با اعمال تعرفه 100 تومانی به ازای هر کیلوگرم واردات فولاد، منابع لازم به منظور توسعه زیرساخت ریلی را فراهم سازد.

 وی گفت: افزون بر این، در بخش زیرساخت ها، با چالش های جدی مواجه هستیم و با توجه به افزایش ظرفیت و تولید فولاد و محصولات فولادی طی سال های آینده، زیرساخت های فعلی جوابگو نیست و از دولت انتظار داریم در این زمینه حمایت کند چرا که معتقدیم زیرساخت ها بستر ساز تولید است و بدون آن با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

 کرباسیان چالش بعدی را مساله صرفه مقیاس دانست و گفت: خصوصی سازی نامناسب زنجیره فولاد و عدم توجه به ادغام های عمودی و افقی و همچنین صدور مجوز برای واحدهای کوچک مقیاس که در سطح جهانی توانایی رقابت ندارند.

 وی افزود: در این مسیر، شرکت ملی فولاد برنامه ای به منظور ادغام واحدهای فولادسازی در ناحیه بندرعباس دارد که در حال هماهنگی با سهامداران آنهاست... به علاوه دولت باید با اعمال سیاست های تشویقی مالیاتی، نسبت به افزایش رقابت پذیری فولادسازان از طریق ادغام آنها اقدام کند.

 کرباسیان گفت: جهت جلب و جذب دانش و منابع و امکانات داخلی و خارجی در زمینه اکتشافات معدنی و ایجاد واحدهای فراوری و تبدیل مواد معدنی به مواد واسطه و مصرفی ، هر دوی اینها مورد تاکید من است.

 وی افزود: ما در اکتشاف کم کار کرده ایم. این را باید انجام دهیم. بخش خصوصی اولویت پیدا کرده و ما نمی خواهیم دولت کارها را بکند. شرکت های بزرگ الان هستند. ما مایلیم که آنهایی که قدرت دارند، شرکت تشکیل بدهند یا اگر شخص خودشان می توانند کار کنند، جلو بیایند.

 کرباسیان افزود: در این بخش ها ما اولویت می دهیم و از آنها دعوت می کنیم که در بخش معدن سرمایه گذاری کنند و نیرو بیاورند و همکاری خارجی هم بکنند. ما توجه ویژه ای به فناوری های پیشرفته داریم.

 

 

تصویر روز